8 Port 16A kWh Switched PDU Total Remote Power Monitoring & Outlet Control
SKU: RPSK-16A8
Brand: Dynamix
Guide and Documents
- 18169576_Datasheet (252.57 KB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | RPSK-16A8 |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | CDL |
| Amps | 16A |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour Select | False |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Feature 1 | Metre - true RMS current metre, voltage, frequency, power factor, active power, apparent power, total kWh, sub-total kWh |
| Feature 2 | Power monitor - total power monitoring by metre, web, SNMP, free bundle software |
| Feature 3 | Protocols - Http, Https, SNMP, DHCP, UDP |
| Feature 10 | Includes 2x Rack Mount Brackets and 8x Screws |
| Flexible | False |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Input Configuration | 1 x 16A IEC C20 Socket |
| Installation Direction | Horizontal |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Motor Rated | False |
| Network Cabinets and Accessory Type | Power Rails (PDU) |
| Neutral Bar Included | False |
| Number of Power Socket Outlets | 8 |
| Number of Rack Units | 1RU |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Output Configuration | 8x 10A IEC C13 |
| Power Cord Type | 3.0 Meter C20 Power Cord |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Warranty | 1 Year |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd