Acti9 MCB 1pole 6kA 20A C Curve iC60N
SKU: A9F44120
Brand: ACTI9
Guide and Documents
- 18142529_Datasheet (81.68 KB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | A9F44120 |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Type | MCB |
| Product or Component Type | Miniature Circuit-Breaker |
| AC Voltage | 220V-415V |
| Amps | 20A |
| Armoured | False |
| Breaking Capacity Code | N |
| Circuit Protection Module Type | Miniature Circuit Breakers (MCB) |
| Compatibility Code | iC60 |
| Control Type | Toggle |
| Countersunk | False |
| Curve Code | C Curve |
| Customizable | False |
| DC Voltage | 220V-415V |
| Depth | 78.5mm |
| Device Short Name | IC60N |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| Earth-Leakage Protection | Separate Block |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Flexible | False |
| Hexagonal Across Flats (mm) | 85 mm |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | AC;DC |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| kA | 6 kA |
| Lamps Included | False |
| Local Signalling | Trip Indicator |
| LSZH | False |
| Magnetic Tripping Limit | 8 x In +/- 20 % |
| Managed | False |
| Mechanical Durability | 20000 cycles |
| Motor Rated | False |
| Mounting | Din Rail Mount |
| Mounting Mode | Clip-On |
| Mounting Support | Rail |
| Network Frequency | 50 Hz,60 Hz |
| Network Type | AC |
| Neutral Bar Included | False |
| Number of Poles | 1 |
| Number of Protected Poles | 1 |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Product Name | Disbo iC60 |
| Provision for Padlocking | Padlockable |
| Range or Series | Acti9 IC60N |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Standards | EN/IEC 60947-2;EN/IEC 60898-1 |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| Trip Unit Technology | Thermal-Magnetic |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Voltage | 220V-415V AC/DC |
| Width | 18mm |
| Driver Included | False |
| Parent Product | False |
| Selectable CCT | False |
| Contact Position Indicator | True |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd