C-Bus Saturn Zen A-series 4 key SW -ZW
SKU: R5044NL-ZW
Brand: C-Bus
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | R5044NL-ZW |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Product or Component Type | Switch |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour | Zen White |
| Colour Select | False |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Control Type | Push-Button |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Depth | 25mm |
| Device Application | control |
| Device Presentation | Basic element with full cover plate |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Fixing Center | 84 mm |
| Flexible | False |
| Height | 118mm |
| Hexagonal Across Flats (mm) | 118 mm |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| [In] Rated Current | 22mA |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| IP Rating | IP20 |
| IP Rating Info | IP20 |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Material | Plastic |
| Motor Rated | False |
| Mounting | Wall |
| Mounting Support | Wall Box |
| Neutral Bar Included | False |
| Number of Gangs | 4 gangs |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| PDL Product Brand | Clipsal |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Product Name | C-Bus Saturn Zen A Series |
| Range or Series | C-Bus |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Starting Time | 5 s |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Switch Function | load switching|dimmer|time switch function|scene control|roller shutter|bell push switch|curtain |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Width | 75mm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd