Current Transformer 250/5 27mm Core
SKU: METSECT5MA025
Brand: Schneider
Guide and Documents
- 18150123_Datasheet (100.11 KB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | METSECT5MA025 |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Type | Current Transformer |
| Product or Component Type | Current Transformer |
| Amps | 250A to 5A |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour Select | False |
| Compatibility Code | MA |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| Dynamic Withstand Current | 2.5 Lth |
| Electrical insulation Class | Class B |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Flexible | False |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| [In] Rated Current | 250A |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| kV Range | 3kVa |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Motor Rated | False |
| Mounting | Din Rail Mount |
| Mounting Mode | Clip-On|Insulated Locking Screw|Screws |
| Mounting Support | Din Rail|Busbar|Mounting Plate |
| Neutral Bar Included | False |
| Opening Of Bars | 25.5 x 15.5|32.5 x 10.5 |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Product Certifications | EAC|CE |
| Product Name | CT |
| Range or Series | PowerLogic |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sealing | Without |
| Secondary Current | 5 A |
| Sensor | False |
| Size | 27mm Bore |
| Standards | IEC 61869-2;VDE 0414 |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| Transformer Type | Current Transformer |
| [Ui] Rated Insulation Voltage | 3 kV |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Voltage | 3kVa |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd