Dimmer Mech Iconic Pushbutton 300W 2 Wire ControlLink
SKU: PDL354PBDMUN-VW
Brand: PDL
Guide and Documents
- 18148769_Datasheet (66.06 KB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | PDL354PBDMUN-VW |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Product or Component Type | Dimmer |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour | White |
| Colour Select | False |
| Computer Port | False |
| Connections - Terminals | screw terminal |
| Contact Position Indicator | False |
| Control Type | Controllink,Push-Button |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Depth | 42mm |
| Device Presentation | Mechanism |
| Dimmer Control | Push Dimmer |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| Embedding Depth | 39 mm |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Fixing Mode | Clip-In |
| Flexible | False |
| Head Type | Square Drive |
| Hexagonal Across Flats (mm) | 23.5 mm |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Mech and Module Type | Dimmer |
| Motor Rated | False |
| Neutral Bar Included | False |
| Number of Terminals | 3 |
| Operating Distance | 30 m |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Protection Type | Short-Circuit |
| Range or Series | Iconic |
| Rated Power | 300W |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Standards | AS/NZS 60669.2.1 |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Surface Finish | Glossy |
| Switch Function | Dimming |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| Type of Packing | box |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Width | 23.5mm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd