Dimmer Mech Saturn Universal Rotary 450W
SKU: 4062E450UDM-TR
Brand: Clipsal
Guide and Documents
- 18150419_Datasheet (41.13 KB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | 4062E450UDM-TR |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Armoured | False |
| Colour | Transparent |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Depth | 56mm |
| Device Presentation | Basic element |
| Dimmer Control | Rotary Dimmer |
| Dimmer Type | Universal |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| Embedding Depth | 34 mm |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Flexible | False |
| Hexagonal Across Flats (mm) | 116 mm |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Mech and Module Type | Dimmer |
| Motor Rated | False |
| Mounting Support | Wall |
| Network Frequency | 50 Hz |
| Neutral Bar Included | False |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| PDL Product Brand | Clipsal |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Range or Series | Saturn |
| Rated Power | 450W |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Switch Function | Dimming |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Wattage | 450W |
| Width | 75mm |
| Driver Included | False |
| Parent Product | False |
| Selectable CCT | False |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd