DOL Motor Starter 7.5kW 230v without overload
SKU: DOL230V
Brand: Kraus & Naimer
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | NZS9B P1T18A230 |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Kraus & Naimer |
| Type | DOL Starter |
| AC Voltage | 240V |
| Amps | 18.75A |
| Armoured | False |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Depth | 200mm |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Flexible | False |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | AC |
| Input Voltage | 240V |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| IP Rating | IP65 |
| IP Rating Info | IP65 |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Motor Rated | False |
| Mounting | Surface Mount |
| Neutral Bar Included | False |
| Number of Phases | Single Phase |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Voltage | 220V-240V AC |
| Wattage | 7.5kW |
| Brake Chopper Integrated | No |
| Driver Included | False |
| Parent Product | False |
| Selectable CCT | False |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd