Downlight LED 8W 230VAC 110mm 3 Colour IP54 White
SKU: JOLIE
Brand: Vynco
Guide and Documents
- 18159331_Datasheet (334.60 KB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | JOLIE |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Vynco |
| Armoured | False |
| Beam Angle | 90° |
| Beam Direction | Fixed |
| Beam Type | Ambient |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour | White |
| Colour Select | False |
| Colour Temperature | Daylight|Warm White |
| Colour Temperature (Kelvins) | 3000K|5700K |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Cut Out Dimensions | 90mm |
| Diameter | 110mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Display Screen Available | False |
| Downlight Type | Fixed |
| Driver Required | True |
| Driver Type | Constant Current |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Fitting Type | Downlight |
| Flexible | False |
| IEC | False |
| Indoor or Outdoor | Indoor,Outdoor |
| Infrared | False |
| Input Voltage | 200 - 240V AC |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| IP Rating | IP54 |
| IP Rating Info | IP54 |
| Lamps Included | True |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Motor Rated | False |
| Mounting Application | Ceiling,Under Soffit |
| Mounting Depth | 40MM |
| Mounting Type | Recessed |
| Neutral Bar Included | False |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Rating Or Classification | IC-F |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Shape | Round |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Wattage | 8W |
| Lumens | 860lm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd