Drill Bit SDS 5.5mm x 160mm
SKU: 2540-5.50X160
Brand: Bordo
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | 2540-5.50x160 |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Fox And Gunn |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour Select | False |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Diameter | 5.5mm |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Flexible | False |
| Flute Length | 100 mm |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| Lamps Included | False |
| Length | 160mm |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Material | Carbide Tip Metal |
| Motor Rated | False |
| Neutral Bar Included | False |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Point Type | Vacuum Brazed Carbide |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Shank Type | sds multi-fit |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Surface Finish | Shot Peened |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Tool Type | Hammer Drill Bits |
| Torque Control | False |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd