Enclosure WP Size 2 IP56 Shallow Light Grey
SKU: PDLWE2SGY
Brand: PDL
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | PDLWE2SGY |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Product or Component Type | Enclosure |
| Amps | NA |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour | Light Grey |
| Colour Select | False |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Depth | 20mm |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Flexible | False |
| Hexagonal Across Flats (mm) | 120 mm |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| IP Info | IP56 |
| IP Rating | IP56 |
| IP Rating Info | IP56 |
| Lamps Included | False |
| Length | 84mm |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Material | PVC UV stabilised |
| Motor Rated | False |
| Mounting | Surface Mount |
| Mounting Mode | Surface Mounted |
| Neutral Bar Included | False |
| Number of Gangs | 2 gangs |
| Number of Power Socket Outlets | 0 |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Quantity Per Set | Set Of 6 |
| Range or Series | WP Series |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Surface Finish | Gloss |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| Type of Packing | carton |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| W/P Series | WP Series |
| W/P Type | W/P Mounting and Covers |
| Width | 84mm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd