Fan Speed Controller Mech 600 40-500W White
SKU: PDL625FMWH
Brand: PDL
Guide and Documents
- 18150442_Datasheet (68.72 KB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | PDL625FMWH |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Type | Fan speed controller mech |
| Product or Component Type | Switch |
| AC Voltage | 240V |
| Amps | 20A |
| Armoured | False |
| Colour | White |
| Control Type | Rotary Knob |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Fixing Center | 84 mm |
| Flexible | False |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | AC |
| Input Voltage | 240V |
| Installation Direction | Vertical |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| Lamps Included | False |
| Length | 23mm |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Material | PC (polycarbonate) |
| Motor M-Rating AS3133 | M60 |
| Motor Rated | False |
| Mounting | Direct Attachment |
| Mounting Mode | Front |
| Network Frequency | 50 Hz |
| Neutral Bar Included | False |
| Number of Gangs | 1 gang |
| Number of Phases | Single Phase |
| Number of Poles | 1 |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Quantity Per Set | Set Of 10 |
| Range or Series | 600 Series |
| Rated Current | 20 A|16 AX |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Surface Finish | Gloss |
| Switch Function | Fan Speed Controller |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| Type of Packing | carton |
| [Ue] Rated Operational Voltage | 220/240;V |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Voltage | 220V-240V AC |
| Wattage | 500W |
| Width | 23mm |
| Driver Included | False |
| Parent Product | False |
| Selectable CCT | False |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd