Foot Switch Plastic IP43 1NO 1NC Unguarded 1 Step
SKU: XPEA110
Brand: Harmony
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | XPEA110 |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Product or Component Type | Foot Switch |
| AC Voltage | 240V |
| Amps | 3A |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Cable Entry | 1 Plain Hole For M16 Cable Gland,1 Plain Hole For M20 Cable Gland |
| Colour | Black |
| Colour Select | False |
| Compatibility Code | XPEA |
| Computer Port | False |
| Contact Operation | 1 Step |
| Contact Position Indicator | False |
| Contacts Type and Composition | 1 NC + 1 NO |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Device Short Name | XPEA |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Flexible | False |
| Foot Switch Type | Single Foot Switch |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | AC |
| Input Voltage | 240V |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| IP Rating | IP43 |
| IP Rating Info | IP43 |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Material | Plastic |
| Mechanical Durability | 2000000 cycles |
| Motor Rated | False |
| Mounting | Surface Mount |
| Neutral Bar Included | False |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Protective Treatment | TH |
| Range or Series | Harmony XPE |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Standards | EN/IEC 60947-5-1 |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| Trigger Mechanism | Without Trigger Mechanism |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Voltage | 220V-240V AC |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd