INDENT Smoke Alarm Photoelectric Flush Mount 230V
SKU: 755PFM4
Brand: Clipsal
Guide and Documents
- 18148746_Datasheet (80.28 KB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | 755PFM4 |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Type | Smoke Alarm |
| Product or Component Type | Smoke Detector |
| AC Voltage | 240V |
| Accessory | No |
| Armoured | False |
| Battery | No |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour Select | False |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Depth | 102.6mm |
| Detection Type | Photoelectric |
| Device Application | early detection of smouldering fires and open fires |
| Device Mounting | Flush Mounted |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| Electronic Sensor Type | Photo-Electric Sensor |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Fixing Mode | By Screws |
| Flexible | False |
| Hertz | 50Hz |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | AC |
| Input Voltage | 240V |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Motor Rated | False |
| Mounting | Flush Mount|Recessed |
| Mounting Support | Ceiling |
| Neutral Bar Included | False |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| PDL Product Brand | Clipsal |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Projecting Depth | 23 mm |
| Range or Series | Fire Tek |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Technology Type | scattered light (Tyndall effect) |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| Type of Installation | Indoor |
| Type of Measurement | optic |
| Type of Packing | carton |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Voltage | 220V-240V AC |
| Wireless | No |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd