INDENT SOFT STARTER 3A 110 480V
SKU: ATS01N103FT
Brand: Telemecanique
Guide and Documents
- 18131367_Datasheet (104.55 KB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | ATS01N103FT |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Product or Component Type | Soft Starter |
| Armoured | False |
| Assembly Style | With Heat Sink |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour Select | False |
| Compatibility Code | ATS01N1 |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Depth | 100mm |
| Device Short Name | ATS01 |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Flexible | False |
| Hexagonal Across Flats (mm) | 100 mm |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Marking | CE |
| Motor Rated | False |
| Motor Starter Type | Soft Starter |
| Network Frequency | 47.5...63 Hz |
| Neutral Bar Included | False |
| Number of Phases | Single Phase |
| Operating Element Present | False |
| Operating Position | Vertical +/- 10 Degree |
| Optical Interface Present | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Product Certifications | CSA|GOST|C-Tick|UL|CCC|B44.1-96/ASME A17.5 for starter wired to the motor delta terminal |
| Product Destination | Asynchronous Motors |
| Product Specific Application | simple machine |
| Range or Series | Altistart 1 |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Standards | EN/IEC 60947-4-2 |
| Starting Torque | 30...80 % of starting torque of motor connected directly on the line supply |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Through Power | False |
| Tightening Torque | 0.8-0.8 N.m |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| Type of Start | Start With Voltage Ramp |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Width | 23mm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd