MCB 1pole 6kA 32A C Curve
SKU: 403437
Brand: LEGRAND
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | 403437 |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Legrand |
| Type | MCB |
| AC Voltage | 500V |
| Amps | 32A |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Circuit Protection Module Type | Miniature Circuit Breakers (MCB) |
| Colour Select | False |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Curve Code | C Curve |
| Customizable | False |
| Depth | 78.5mm |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Feature 1 | MCBs TX³ 6000 - thermal magnetic MCBs from 2 A to 63 A - B & C curve |
| Feature 3 | Equipped with special DIN rail clamp allowing independent MCB removal with supply busbar in place |
| Flexible | False |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | AC |
| Input Voltage | 500V |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| IP Rating | IP65 |
| IP Rating Info | IP65 |
| kA | 6 kA |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Motor Rated | False |
| Mounting | Din Rail Mount |
| Neutral Bar Included | False |
| Number of Poles | 1 |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Standards | Compliant with AS/NZS 60 898-1 - AS/NZS 60947-2 |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Supporting Protocol for AS-Interface Safety at Work | False |
| Supporting Protocol for ASI | False |
| Supporting Protocol for BACnet | False |
| Supporting Protocol for CAN | False |
| Supporting Protocol for Data-Highway | False |
| Supporting Protocol for DeviceNet | False |
| Supporting Protocol for DeviceNet Safety | False |
| Supporting Protocol for EtherNet/IP | False |
| Supporting Protocol for Foundation Fieldbus | False |
| Supporting Protocol for INTERBUS | False |
| Supporting Protocol for INTERBUS-Safety | False |
| Supporting Protocol for KNX | False |
| Supporting Protocol for LON | False |
| Supporting Protocol for MODBUS | False |
| Supporting Protocol for other bus systems | False |
| Supporting Protocol for PROFIBUS | False |
| Supporting Protocol for PROFINET CBA | False |
| Supporting Protocol for PROFINET IO | False |
| Supporting Protocol for PROFIsafe | False |
| Supporting Protocol for SafetyBUS P | False |
| Supporting Protocol for SERCOS | False |
| Supporting Protocol for SUCONET | False |
| Supporting Protocol for TCP/IP | False |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Voltage | 500V AC |
| Warranty | 1 Year |
| Width | 18mm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd