OVERLOAD ELECTRONIC E100 ADVANCED 3.2-16A FOR 100-C09/23
SKU: 1931EFDB
Brand: Allen Bradley
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | 1931EFDB |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | NHP |
| Type | Overload Protection Relays |
| AC Voltage | 690V |
| Accessory | No |
| Amps | 3.2-16A |
| Armoured | False |
| Auxiliary Contact Composition | 1NC,1NO |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour Select | False |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Contactor Match | 100-C09 to 100-C23 |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Flexible | False |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | AC |
| Input Voltage | 690V |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Motor Rated | False |
| Mounting | Direct Attachment |
| Neutral Bar Included | False |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Relay Type | Overload Protection Relay |
| Sensor | False |
| Series | E100 |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Voltage | 690V AC |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd