PILOT LIGHT
SKU: XB4BVM3
Brand: Schneider
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | XB4BVM3 |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Type | Pilot Light |
| Product or Component Type | Pilot Light |
| AC Voltage | 24V |
| Armoured | False |
| Bezel Material | Chromium Plated Metal |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Bulb Base | integral LED |
| Cap/Operator or Lens Colour | Green |
| Colour Select | False |
| Compatibility Code | XB4 |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Current Consumption | 14 mA |
| Customizable | False |
| Customizable Boolean | 1 |
| DC Voltage | 24V |
| Depth | 54mm |
| Device Presentation | Complete product |
| Device Short Name | XB4 |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Fixing Collar Material | Zamak |
| Flexible | False |
| GCR Bridge | XB4BVCUST04 |
| Head Type | Standard |
| Hexagonal Across Flats (mm) | 47 mm |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | AC;DC |
| Input Voltage | 24V |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| Lamps Included | False |
| Light Source | Universal LED |
| Light Source Colour | Green |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Material | Chromium Plated Metal |
| Motor Rated | False |
| Mounting | Panel Mount |
| Mounting Diameter | 22.5 mm |
| Neutral Bar Included | False |
| Operating Element Present | False |
| Operator Additional Information | with plain lens |
| Optical Interface Present | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Product Certifications | CSA|UL listed |
| Protective Treatment | TH |
| Pushbutton Series | Harmony XB4 |
| Pushbutton Series Size | 22mm |
| Range or Series | Harmony XB4 |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sale Per Indivisible Quantity | 1 |
| Sensor | False |
| Shape of Signaling Unit Head | Round |
| Signaling Colour | Green |
| Signaling Type | Steady |
| Standards | JIS C8201-5-1;CSA C22.2 No 14;EN/IEC 60947-5-5;EN/IEC 60947-5-1;UL 508;EN/IEC 60947-5-4;EN/IEC 60947-1;JIS C8201-1 |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Terminals | (X1-X2)PL |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Voltage | 24V AC/DC |
| Width | 30mm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd