Rcd Camping Extension Lead 10M 10A Extra Heavy Duty
SKU: R2810CLRCD
Brand: HPM
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | R2810CLRCD |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Legrand |
| Type | HD Extension |
| AC Voltage | 240V |
| Accessory | No |
| Amps | 10A |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour | Yellow |
| Colour Select | False |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Cores | 3 |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Feature 1 | Inline IP66 RCD Safety Switch constantly monitors the balance of the current flow in both active and neutral wires of the device and down stream lead. |
| Feature 3 | The loss of current to earth can be as small as 30 milliamps (thirty thousandths of an amp) for the RCD Safety Switch to respond. |
| Flexible | False |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | AC |
| Input Voltage | 240V |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| Lamps Included | False |
| Length | 10M |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Material | Copper|PVC |
| Motor Rated | False |
| Neutral Bar Included | False |
| Number of Pins | 3 |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| RCD Included | True |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Voltage | 220V-240V AC |
| Warranty | 1 Year |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd