RJ45 interface. Ethernet connection type
SKU: XB5PRJ45
Brand: Schneider
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | XB5PRJ45 |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Type | RJ45 Interface |
| Product or Component Type | Panel Mounted RJ45 Port |
| Armoured | False |
| Bezel Material | Plastic |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour | Black |
| Colour Select | False |
| Comm. Network Category | Data Outlet RJ45 |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Depth | 36mm |
| Device Short Name | XB5P |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Fixing Collar Material | Plastic |
| Flexible | False |
| Hexagonal Across Flats (mm) | 28 mm |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Motor Rated | False |
| Mounting | Panel Mount |
| Mounting Diameter | 22 mm |
| Network Cable Composition | Solid |
| Network Category | CAT5e,RJ45 |
| Neutral Bar Included | False |
| Number of Matings | 750 cycles |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Product Certifications | UL listed|CSA |
| Pushbutton Series | Harmony XB5 |
| Pushbutton Series Size | 22mm |
| Range or Series | Harmony XB5 |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sale Per Indivisible Quantity | 1 |
| Sensor | False |
| Standards | IEC 60603-7 |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Supporting Protocol for AS-Interface Safety at Work | False |
| Supporting Protocol for ASI | False |
| Supporting Protocol for BACnet | False |
| Supporting Protocol for CAN | False |
| Supporting Protocol for Data-Highway | False |
| Supporting Protocol for DeviceNet | False |
| Supporting Protocol for DeviceNet Safety | False |
| Supporting Protocol for EtherNet/IP | False |
| Supporting Protocol for Foundation Fieldbus | False |
| Supporting Protocol for INTERBUS | False |
| Supporting Protocol for INTERBUS-Safety | False |
| Supporting Protocol for KNX | False |
| Supporting Protocol for LON | False |
| Supporting Protocol for MODBUS | False |
| Supporting Protocol for other bus systems | False |
| Supporting Protocol for PROFIBUS | False |
| Supporting Protocol for PROFINET CBA | False |
| Supporting Protocol for PROFINET IO | False |
| Supporting Protocol for PROFIsafe | False |
| Supporting Protocol for SafetyBUS P | False |
| Supporting Protocol for SERCOS | False |
| Supporting Protocol for SUCONET | False |
| Supporting Protocol for TCP/IP | False |
| Termination Type | Data Jacks |
| Through Power | False |
| Tightening Torque | 1.5 N.m |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Width | 28mm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd