Sleeve Anchor Eye Galvanised 8 x 45mm
SKU: SAEB8045
Brand: ICCONS
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | SAEB8045 |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | ESC |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour Select | False |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Diameter | 8mm |
| Display Screen Available | False |
| Drill Diameter | 8 mm |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Feature 1 | Features a collapsible design to assist clamp down of |
| Feature 2 | Suitable for concrete, solid brick ; concrete block. |
| Feature 3 | Empedment Depth: 45mm |
| Flexible | False |
| Hole Size | Eye Hole Diameter: 8mm |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| Lamps Included | False |
| Length | 45mm |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Material | Carbon Steel Zinc |
| Motor Rated | False |
| Neutral Bar Included | False |
| Nuts Bolts Clips Metalware Anchors Spikes Hanging | Sleeve Anchor |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd