Starter DOL Enclosed 1.2A 0.37kW 400VAC Coil STOP START
SKU: LE1M35N706
Brand: Schneider
Guide and Documents
- 18150001_Datasheet (91.17 KB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | LE1M35N706 |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Type | Direct Online Starter (DOL) |
| Product or Component Type | Enclosed DOL Starter |
| AC Voltage | 415V |
| Amps | 1.2A |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour Select | False |
| Compatibility Code | LE1M |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Current Range | 0.8-1.2A |
| Customizable | False |
| Depth | 108mm |
| Device Application | standard |
| Device Short Name | LE1M |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Environmental Characteristic | Standard Environment |
| Flexible | False |
| Height | 160mm |
| Hexagonal Across Flats (mm) | 160 mm |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | AC |
| Input Voltage | 415V |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| IP Rating | IP65 |
| IP Rating Info | IP65 |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Material | ABS` |
| Motor Rated | False |
| Mounting | Base Mount |
| Neutral Bar Included | False |
| Number of Phases | 3 Phase |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Product Certifications | UKCA |
| Product Name | TeSys LE |
| Range or Series | TeSys LE |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Standards | IEC 60947-4-1 |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| USB Included | False |
| Utilisation Category | AC-3 |
| Visible Break | False |
| Voltage | 415V AC |
| Width | 78mm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd