SWITCH INS400 3P.
SKU: 31110
Brand: Schneider
Guide and Documents
- 18142400_Datasheet (127.32 KB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | 31110 |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Type | (MCCB) Molded Case Circuit Breaker |
| Product or Component Type | Switch Disconnector |
| AC Voltage | 415V |
| Amps | 400A |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour Select | False |
| Compatibility Code | INS400 |
| Computer Port | False |
| Connection Pitch | 45 mm |
| Contact Position Indicator | True |
| Control Type | Direct Front Rotary Handle |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Depth | 130mm |
| Device Short Name | Interpact INS400 |
| Display Screen Available | False |
| Downside Connection | Front |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Flexible | False |
| Handle Colour | Black |
| Hexagonal Across Flats (mm) | 205 mm |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | AC |
| Input Voltage | 415V |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Motor Rated | False |
| Mounting | Plate |
| Mounting Mode | Fixed |
| Mounting Support | Plate|Rail |
| Network Frequency | 50 Hz,60 Hz |
| Network Type | AC/DC |
| Neutral Bar Included | False |
| Number of Phases | 3 Phase |
| Number of Poles | 3 |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Product Certifications | KEMA-KEUR|CCC |
| Product Name | ComPacT INS |
| Range or Series | ComPacT |
| Rated Duty | Uninterrupted |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Standards | IEC 60947-1;IEC 60947-3 |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Supporting Protocol for AS-Interface Safety at Work | False |
| Supporting Protocol for ASI | False |
| Supporting Protocol for BACnet | False |
| Supporting Protocol for CAN | False |
| Supporting Protocol for Data-Highway | False |
| Supporting Protocol for DeviceNet | False |
| Supporting Protocol for DeviceNet Safety | False |
| Supporting Protocol for EtherNet/IP | False |
| Supporting Protocol for Foundation Fieldbus | False |
| Supporting Protocol for INTERBUS | False |
| Supporting Protocol for INTERBUS-Safety | False |
| Supporting Protocol for KNX | False |
| Supporting Protocol for LON | False |
| Supporting Protocol for MODBUS | False |
| Supporting Protocol for other bus systems | False |
| Supporting Protocol for PROFIBUS | False |
| Supporting Protocol for PROFINET CBA | False |
| Supporting Protocol for PROFINET IO | False |
| Supporting Protocol for PROFIsafe | False |
| Supporting Protocol for SafetyBUS P | False |
| Supporting Protocol for SERCOS | False |
| Supporting Protocol for SUCONET | False |
| Supporting Protocol for TCP/IP | False |
| Switch-Disconnector Name | Interpact INS400 |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| Upside Connection | Front |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Voltage | 415V AC |
| Width | 185mm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd