Switch Mech 600 16A Rotary 3 Position Marked AUTO OFF MAN White
SKU: PDL687M3AMWH
Brand: PDL
Guide and Documents
- 18150545_Datasheet (88.43 KB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | PDL687M3AMWH |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Product or Component Type | Rotary Switch Mechs |
| AC Voltage | 240V |
| Amps | 16A |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour | White |
| Colour Select | False |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Control Type | Rotary |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Flexible | False |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | AC |
| Input Voltage | 240V |
| [In] Rated Current | 16A |
| Installation Direction | Horizontal,Vertical |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Marking | AUTO OFF MAN |
| Material | PC (polycarbonate) |
| Mech and Module Type | Rotary |
| Motor Rated | False |
| Network Type | AC |
| Neutral Bar Included | False |
| Number of Poles | 1 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Ways | 2 Way |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Range or Series | 600 Series |
| Rated Current | 16 A |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Surface Finish | Gloss |
| Switch Function | 3-Position Switch |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| [Ue] Rated Operational Voltage | 230/240;V |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Voltage | 230V-240V AC |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd