Switch Mech Iconic 10A Intermediate & LED
SKU: PDL378M10L
Brand: PDL
Guide and Documents
- 18148782_Datasheet (69.60 KB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | PDL378M10L |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Product or Component Type | Standard Switch Mechs |
| AC Voltage | 240V |
| Amps | 10A |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour | Vivid White |
| Colour Select | False |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Depth | 32mm |
| Device Application | lighting |
| Device Presentation | Mechanism |
| Dielectric Strength | 20000 V |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Fixing Mode | By Screws |
| Flexible | False |
| Head Type | Square Drive |
| Hexagonal Across Flats (mm) | 23 mm |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | AC |
| Input Voltage | 240V |
| [In] Rated Current | 10A |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Marking | Blank |
| Mech and Module Type | Switch |
| Motor M-Rating AS3133 | M80 |
| Motor Rated | False |
| Neutral Bar Included | False |
| Number of Poles | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Ways | 2 Way |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Provided Equipment | LED,Switch |
| Quantity Per Set | Set Of 20 |
| Range or Series | Iconic |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sale Per Indivisible Quantity | 1 |
| Sensor | False |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Switch Function | Intermediate Switch |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| Type of Packing | polybag |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Voltage | 220V-240V AC |
| Width | 23mm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd