Switched Socket Skin Iconic Double Horizontal Ash Grey
SKU: PDLE395C-AG
Brand: PDL
Guide and Documents
- 18148863_Datasheet (72.83 KB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | PDLE395C-AG |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Type | Socket Outlets Plates, Skins and Grids |
| Product or Component Type | Cover Plate Only |
| Aesthetic Name | Essence |
| Amps | 0 |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour | Ash grey |
| Colour Select | False |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Depth | 8.5mm |
| Device Mounting | Flush Mounted |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Fixing Mode | Clip-On |
| Flexible | False |
| Hexagonal Across Flats (mm) | 85 mm |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| [In] Rated Current | 10A |
| Installation Direction | Horizontal |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Motor Rated | False |
| Neutral Bar Included | False |
| Number of Gangs | 2 gangs |
| Number of Power Socket Outlets | 2 |
| Number of Rocker | 2 |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Orientation | Horizontal |
| PDL Aesthetic Name | Iconic Essence |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Product Destination | Switched Socket |
| Quantity Per Set | Set Of 10 |
| Range or Series | Iconic Essence |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Surface Finish | Matt |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| Type of Packing | polybag |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Width | 131mm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd