Tapon Plug 10A 3pin Side Entry Rewirable Heavy Duty Black
SKU: PDL940BK
Brand: PDL
Guide and Documents
- 18150400_Datasheet (78.52 KB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | PDL940BK |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Type | Rewireable Plugs |
| AC Voltage | 240V |
| Amps | 10A |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Cable Cross Section | 0.75-1.5mm² |
| Colour | Black |
| Colour Select | False |
| Computer Port | False |
| Connector Type | screw terminals |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Flexible | False |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | AC |
| Input Voltage | 240V |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Material | PC (polycarbonate) |
| Motor Rated | False |
| Network Frequency | 50 Hz |
| Neutral Bar Included | False |
| Number of Pins | 3 |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Quantity Per Set | Set Of 20 |
| Range or Series | 900 Series |
| Rated Current | 10 A |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Surface Finish | Gloss |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| Type of Packing | carton |
| [Ue] Rated Operational Voltage | 230/240;V |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Voltage | 230V-240V AC |
| Width | 45mm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd