Transformer Electronic 240V-12V 20-50W
SKU: SVE-T50
Brand: Superlux
Guide and Documents
- 18151890_SDOC (905.83 KB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | SVE-T50 |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Gartner Superlux |
| AC Voltage | 240V |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour Select | False |
| Colour Temperature | Coloured and Specialty |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Current Consumption | Constant Voltage |
| Customizable | False |
| Dimmable | Dimmable |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Flexible | False |
| Hertz | 50Hz |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | AC |
| Input Voltage | 240V |
| Insulated | Double Insulated |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| Lamps Included | True |
| LED Lighting Control Type | LED Drivers & Transformers |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Max Output Voltage | 12 V |
| Motor Rated | False |
| Neutral Bar Included | False |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Output AC/DC | DC |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Power Supply Type | LED Lighting Power Supply |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Technology | Halogen, LED |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| Transformer Type | Lighting Transformer |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Voltage | 220V-240V AC to 12V DC |
| Wattage | 20 - 50W |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd