Vario Rotary Switch 63A 60 x 60mm Screw Fixing
SKU: VCF3
Brand: Schneider
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | VCF3 |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Type | Operator Switch |
| Product or Component Type | Emergency Stop Switch Disconnector |
| AC Voltage | 690V |
| Amps | 63A |
| Armoured | False |
| Base Dimension | 60 x 60mm |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour Select | False |
| Compatibility Code | main switch disconnector |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Contacts Type and Composition | 3 NO |
| Control Type | Rotary Handle |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Depth | 83mm |
| Device Composition | switch;handle |
| Device Short Name | VCF |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Flexible | False |
| Handle Colour | Red |
| Handle Front Plate Colour | Yellow |
| Height | 60mm |
| Hexagonal Across Flats (mm) | 83 mm |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | AC |
| Input Voltage | 690V |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| Intermittent Duty Class | 30 |
| IP Rating | IP65 |
| IP Rating Info | IP65 |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Marking | 0 - 1 |
| Mechanical Durability | 30000 cycles |
| Motor Rated | False |
| Mounting | Panel Mount |
| Network Type | AC/DC |
| Neutral Bar Included | False |
| Number of Phases | 3 Phase |
| Number of Poles | 3 |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Performance Level | High Performance |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Product Certifications | GL|CCC|CSA|UL|UKCA |
| Product Name | TeSys VARIO |
| Range or Series | TeSys Control |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Rotary Handle Mounting Style | Direct |
| Sensor | False |
| Standards | IEC 60947-3 |
| Suitability for Isolation | True |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Voltage | 690V AC |
| Width | 60mm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd