Ecopillar Type 6 Standard With Panel + Neutral & Earth Bar
SKU: EP6
Brand: Transnet
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | EP6 |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Transnet |
| Armoured | False |
| Base Width | 470mm |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour | Black |
| Colour Select | False |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Flexible | False |
| Height Above Ground | 370mm |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| Lamps Included | False |
| Length | 470mm |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Motor Rated | False |
| Mounting | Buried |
| Neutral Bar Included | True |
| Number and Type of Fuse Panels | 1 x PVC Fuse Panel |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Overall Height | 820mm |
| Pillar Type | Pillar Assembly & Neutral Bar |
| Pillars and Pits | Cable Pillars & Assemblies |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| Underground Depth | 450mm |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Width | 470mm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd