12RU Server Cabinet 600 x 450 x 635mm
SKU: RWM12
Brand: Dynamix
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | RWM12 |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | CDL |
| Type | Server Cabinet |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour | Gloss Black |
| Colour Select | False |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Depth | 450mm |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Feature 1 | Max loading: 60kg |
| Feature 2 | Includes 1x fixed shelf, 10x cage nuts and dual fan kit |
| Feature 3 | Adjustable front and rear vertical rails with RU markings |
| Feature 10 | Compatible with 19” International Standard and Metrical and ETSI standards |
| Flexible | False |
| Height | 635mm |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Material | SPCC Cold Rolled Steel |
| Motor Rated | False |
| Mounting | Wall |
| Network Cabinets and Accessory Type | Wall Mounted Cabinets |
| Neutral Bar Included | False |
| Number of Rack Units | 12RU |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Series | M Series |
| Standards | Complies with ANSI/EIA RS-310-D, IEC297-2, DIN41491; PART1, DIN41494; PART7, GB/T3047.2-92 |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Warranty | 1 years |
| Width | 600mm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd