C-Bus 30 Mech Slave
SKU: 5031NMS
Brand: Clipsal
Guide and Documents
- 18151518_Datasheet (71.57 KB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | 5031NMS |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Product or Component Type | Push-Button Interface |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour | White |
| Colour Select | False |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Control Type | Push-Button |
| Countersunk | False |
| Current Consumption | 18 mA |
| Customizable | False |
| Depth | 20mm |
| Device Application | control |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Flexible | False |
| Hexagonal Across Flats (mm) | 23 mm |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| IP Rating | IP20 |
| IP Rating Info | IP20 |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Material | Plastic |
| Method of Access | Slave |
| Module Configuration | Programmed With Learn Mode|Programmed With C-Bus Software |
| Motor Rated | False |
| Mounting | Plate |
| Neutral Bar Included | False |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| PDL Product Brand | Clipsal |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Product Certifications | RCM |
| Product Name | Series 30M |
| Range or Series | C-Bus |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Standards | AS/NZS CISPR 15;AS/NZS CISPR 14-1;AS/NZS 60669.2.1 |
| Starting Time | 5 s |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Time Delay Range | 1s...18h12m15s |
| Torque Control | False |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Width | 23mm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd