INDENT Modicon TM3 16 Input Module Screwed
SKU: TM3DI16
Brand: Schneider
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | TM3DI16 |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Product or Component Type | Discrete Input Module |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour Select | False |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| DC Voltage | 24V |
| Depth | 84.6mm |
| Discrete I/O Number | 16 |
| Discrete input Voltage | 24V |
| Discrete Input Voltage Type | DC |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Flexible | False |
| Height | 90mm |
| Hexagonal Across Flats (mm) | 90 mm |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | DC |
| Input Voltage | 24V |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| IP Rating | IP20 |
| IP Rating Info | IP20 |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Marking | CE |
| Material | Plastic |
| Motor Rated | False |
| Mounting | Din Rail Mount |
| Neutral Bar Included | False |
| Operating Altitude | 0...2000 m |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Pollution Degree | 2 |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Product Certifications | CE|cULus|UKCA|RCM|EAC |
| Range Compatibility | Modicon M241;Modicon M251;Modicon M221;Modicon M262 |
| Range or Series | Modicon TM3 |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Standards | EN/IEC 61131-2;EN/IEC 61010-2-201 |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Voltage | 24V DC |
| Width | 27.4mm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd