INDENT Touch Panel Screen 3"5 Color
SKU: HMISTU655
Brand: Schneider
Guide and Documents
- 18148744_Datasheet (143.76 KB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | HMISTU655 |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Product or Component Type | Touch Panel Screen |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour Select | False |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Depth | 55.3mm |
| Display Colour | 65536 colours |
| Display Resolution | 320 x 240 pixels QVGA |
| Display Screen Available | False |
| Display Size | 109 mm |
| Display Type | QVGA TFT colour touchscreen |
| Downloadable Protocols | IP,Modbus,Modbus TCP,Third Party Protocols,Uni-TE |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Enclosure Material | PC/PBT |
| Flexible | False |
| Height | 98.15mm |
| Hexagonal Across Flats (mm) | 98.15 mm |
| IEC | False |
| Immunity To Microbreaks | 10 ms |
| Infrared | False |
| Inrush Current | 30A |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| IP Rating | IP41 |
| IP Rating Info | IP41 |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Marking | with Schneider logo;CE |
| Material | Plastic |
| Motor Rated | False |
| Mounting | Surface Mount |
| Neutral Bar Included | False |
| Operating Altitude | <= 2000 m |
| Operating Element Present | False |
| Operating System | Harmony |
| Optical Interface Present | False |
| Power Consumption In W | 6.5 W |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Processor Frequency | 333 MHz |
| Processor Name | CPU ARM9 |
| Product Certifications | cULus|C-Tick|Marine|UL class 1 Div2 T4A ou T5|UKCA |
| Range or Series | Harmony STO & STU |
| RCD Included | False |
| Realtime Clock | access to the PLC real-time clock |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Software Designation | Vijeo Designer |
| Standards | IEC 61000-6-2;EN 61131-2;UL 1604;UL 508;FCC Class A |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| Touch Panel | Analogue |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Width | 118mm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd