Smart Relay Zelio Logic 20 IO 24VDC Clock & Display
SKU: SR2B201BD
Brand: Zelio Logic
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | SR2B201BD |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Product or Component Type | Compact Smart Relay |
| Analogue Input Number | 6 |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Checks | Program Memory On Each Power Up |
| Colour Select | False |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Cycle Time | 6-90 ms |
| DC Voltage | 24V |
| Depth | 90mm |
| Discrete Input Current | 4 mA |
| Discrete Input Type | Resistive |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Flexible | False |
| Height | 84mm |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | DC |
| Input Voltage | 24V |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| IP Rating | IP20 |
| IP Rating Info | IP20 |
| Lamps Included | False |
| Local Display | With |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Material | Plastic |
| Motor Rated | False |
| Mounting | Din Rail Mount |
| Neutral Bar Included | False |
| Operating Altitude | 2000 m |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Product Certifications | GOST|UL|CSA|C-Tick|GL |
| Range or Series | Zelio Logic SR2 SR3 |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Reverse Polarity Protection | With |
| Sensor | False |
| Standards | EN/IEC 61000-4-2 level 3;EN/IEC 61000-4-5;EN/IEC 60068-2-27 Ea;EN/IEC 61000-4-12;EN/IEC 61000-4-3;EN/IEC 60068-2-6 Fc;EN/IEC 61000-4-6 level 3;EN/IEC 61000-4-4 level 3;EN/IEC 61000-4-11 |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Through Power | False |
| Tightening Torque | 0.5 N.m |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Voltage | 24V DC |
| Width | 113.3mm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd