VARPLUS LOGIC CONTROLLER. 6 STEP OUTPUTS
SKU: VPL06N
Brand: Schneider
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | VPL06N |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Product or Component Type | Power Factor Controller |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour Select | False |
| Compatibility Code | VPL 6 |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Depth | 58mm |
| Device Short Name | VPL6 |
| Display Screen Available | False |
| Display Type | Backlit LCD |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Flexible | False |
| Height | 144mm |
| Hexagonal Across Flats (mm) | 144 mm |
| IEC | False |
| Information Displayed | Number Of Switching Cycles Per Step |
| Infrared | False |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| IP Rating | IP41 |
| IP Rating Info | IP41 |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Material | Plastic |
| Measurement Current | 0-5 A |
| Motor Rated | False |
| Mounting | Surface Mount |
| Mounting Location | In Cabinet |
| Mounting Mode | Flush-Mounted |
| Neutral Bar Included | False |
| Number of Quadrant Operation for Generator Application | 4 |
| Number of Step Output Contacts | 6 |
| Operating Altitude | <= 2000 m |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Product Certifications | EAC|NRTL|cNRTL|CE |
| Product Name | PowerLogic PFC Controller |
| Provided Equipment | User Manual |
| Range or Series | PowerLogic |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Settings Operating Mode | manual|automatic |
| Standards | IEC 61000-6-2;EN 61010-1;IEC 61000-6-4;IEC 61326-1;UL 61010-1 |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| Type of Measurement | ambient temperature inside the cubicle|tan φ|individual voltage harmonic|cos φ|operating time|power factor|capacitor current overload Irms/I1 |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Width | 144mm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd