TeSys GV2 GV3 Aux Contact 1NO + 1NC Fault Side Mount
SKU: GVAD0110
Brand: Schneider
Guide and Documents
- 18149813_Datasheet (75.99 KB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | GVAD0110 |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Type | Motor Protection Circuit Breakers |
| Product or Component Type | Auxiliary Contact Block |
| AC Voltage | 240V |
| Accessory | Yes |
| Accessory Type | Auxiliary Contactor |
| Armoured | False |
| Auxiliary Contact Composition | 1NC,1NO |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour Select | False |
| Compatibility Code | GVAD |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Current Range | 6A |
| Customizable | False |
| DC Voltage | 690V |
| Depth | 66mm |
| Device Short Name | GVAD |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Environmental Characteristic | Normal Environment |
| Flexible | False |
| Hexagonal Across Flats (mm) | 89 mm |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | AC;DC |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Mechanical Durability | 100000 cycles |
| Motor Rated | False |
| Mounting | Side |
| Mounting Location | Left Side |
| Neutral Bar Included | False |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Pole Contact Composition | 1 NO + 1 NC |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Product Certifications | UKCA |
| Product Compatibility | GV2ME;GV2L;GV3P;GV2P;GV3L;GV2LE;GV2RT |
| Range or Series | TeSys Deca |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Voltage | 48V-690V AC or 240V DC |
| Width | 9.3mm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd