56 Series Socket 10A 3pin & 30mA RCD Double Valox Orange
SKU: PDL56C310RCD30LERO
Brand: PDL 56 Series
Guide and Documents
- 18150146_Datasheet (103.15 KB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | PDL56C310RCD30LERO |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Product or Component Type | Residual Current Device Switch |
| AC Voltage | 240V |
| Amps | 20A |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour | Orange |
| Colour Select | False |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Control Type | Push-Button |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Depth | 60mm |
| Device Composition | flat pin |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Flexible | False |
| Hexagonal Across Flats (mm) | 191 mm |
| IEC | False |
| Industrial Switchgear and Plug Type | Industrial Combination Switch Socket |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | AC |
| Input Voltage | 240V |
| Installation Direction | Vertical |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| IP Rating | IP66 |
| IP Rating Info | IP66 |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Material | PBT (polybutylene terephthalate) |
| Motor Rated | False |
| Mounting | Base Mount |
| Mounting Mode | Surface Mounted |
| Network Frequency | 50 Hz |
| Neutral Bar Included | False |
| Number of Gangs | 2 gangs |
| Number of Phases | Single Phase |
| Number of Pins | 3 |
| Number of Poles | 2 |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Quantity Per Set | Set Of 2 |
| Range or Series | 56 Series |
| Rated Current | 10 A |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Surface Finish | Gloss |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| Type of Packing | carton |
| [Ue] Rated Operational Voltage | 230/240;V |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Voltage | 230V-240V AC |
| Width | 95mm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd