INDENT ADV CONTROL 0.15-0.6A 24VDC
SKU: LUCCX6BL
Brand: Schneider
Guide and Documents
- 18142638_Datasheet (112.03 KB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | LUCCX6BL |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Product or Component Type | Advanced Control Unit |
| Amps | 0.15-6A |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour Select | False |
| Compatibility Code | LUCC |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| DC Voltage | 24V |
| Depth | 60mm |
| Device Application | motor control;motor protection |
| Device Short Name | LUCC |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Flexible | False |
| Hexagonal Across Flats (mm) | 66 mm |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | DC |
| Input Voltage | 24V |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| IP Rating | IP20 |
| IP Rating Info | IP20 |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Motor Rated | False |
| Mounting | Panel Mount |
| Neutral Bar Included | False |
| Number of Phases | 3 Phase |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Product Certifications | CE|UL|CSA|CCC|EAC|ASEFA|ATEX|Marine |
| Product Name | TeSys Ultra |
| Product Specific Application | basic protection and advanced functions, communication |
| Range or Series | TeSys Ultra |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| USB Included | False |
| Utilisation Category | AC-43|AC-41|AC-44 |
| Visible Break | False |
| Voltage | 24V DC |
| Width | 45mm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd