INDENT Altistart Soft Start 3 Phase 32A 15kW 230V Control
SKU: ATS22D32Q
Brand: Schneider
Guide and Documents
- 18148685_Datasheet (283.62 KB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | ATS22D32Q |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Product or Component Type | Soft Starter |
| AC Voltage | 240V |
| Amps | 32A |
| Armoured | False |
| Assembly Style | With Heat Sink |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour Select | False |
| Communication Data Link | Serial |
| Communication Port Protocol | Modbus |
| Component Name | ATS22 |
| Computer Port | False |
| Connector Type | 1 RJ45 |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Depth | 169mm |
| Device Connection | in The Motor Supply Line/To The Motor Delta Terminals |
| Discrete input Number | 3 |
| Discrete Output Number | 2 |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Factory Setting Current | 28.5 A |
| Flexible | False |
| Hertz | 50Hz |
| Hexagonal Across Flats (mm) | 265 mm |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | AC |
| Input Voltage | 240V |
| Installed Device | 31 |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| IP Rating | IP20 |
| IP Rating Info | IP20 |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Marking | CE |
| Motor Rated | False |
| Motor Starter Type | Soft Starter |
| Mounting | Panel Mount |
| Network Frequency | 45...66 Hz |
| Neutral Bar Included | False |
| Noise Level | 45dB |
| Number of Phases | 3 Phase |
| Operating Element Present | False |
| Operating Position | Vertical +/- 10 Degree |
| Optical Interface Present | False |
| Physical Interface | RS485 Multidrop |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Product Certifications | GOST|C-Tick|UL|CCC|CSA |
| Product Destination | Asynchronous Motors |
| Product Specific Application | pumps and fans |
| PTC Probe Input | 750 Ohm |
| Range or Series | Altistart 22 |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Standards | EN/IEC 60947-4-2 |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| Transmission Rate | 4800,9600 or 19200 bps |
| Type of Cooling | Forced Convection |
| Type of Start | Start With Torque Control (Current Limited to 3.5 In) |
| USB Included | False |
| Utilisation Category | AC-53A |
| Visible Break | False |
| Voltage | 220V/240V AC |
| Wattage | 15kW |
| Width | 130mm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd