MASTER LED 7-50W 930 MR16 60D Dim
SKU: MD7W930MR1660D2
Brand: Philips
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | 929003076008 |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Signify |
| Armoured | False |
| Beam Angle | 60° |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour Select | False |
| Colour Temperature (Kelvins) | 3000K |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| CRI | 90 |
| Customizable | False |
| Dimmable | Non Dimmable |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Feature 1 | Dimmable with specific dimmers |
| Flexible | False |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Input Voltage | 12V |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| IP Rating | IP20 |
| IP Rating Info | IP20 |
| Lamps Included | True |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Motor Rated | False |
| Mounting | GU5.3 |
| Neutral Bar Included | False |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Series | Master LED |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Voltage | 12V |
| Wattage | 7 - 50WW |
| Lumens | 500lm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd