LED Downlight 8W ICF 3000K or 4000K 103mm Round IP44 White
SKU: R771W34V3
Brand: Halcyon
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | R771 W34V3 |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Halcyon |
| Armoured | False |
| Beam Angle | 90° |
| Beam Direction | Fixed |
| Beam Type | Ambient |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour | White |
| Colour Select | False |
| Colour Temperature | Natural White|Warm White |
| Colour Temperature (Kelvins) | 3000K|4000K |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| CRI | 90 |
| Customizable | False |
| Cut Out Dimensions | 92mm |
| Diameter | 103mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Display Screen Available | False |
| Downlight Type | Fixed |
| Driver | UID™ UNDER INSULATION DIMMABLE DRIVER INCLUDED, PRE WIRED |
| Driver Required | True |
| Driver Type | Constant Current |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Fitting Type | Downlight |
| Flexible | False |
| Height | 43mm |
| IEC | False |
| Indoor or Outdoor | Indoor,Outdoor |
| Infrared | False |
| Input Voltage | 240V |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| IP Rating | IP44 |
| IP Rating Info | IP44 |
| Lamps Included | True |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Material | Aluminium + PC |
| Motor Rated | False |
| Mounting Application | Ceiling |
| Mounting Depth | 43mm |
| Mounting Type | Recessed |
| Neutral Bar Included | False |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Rating Or Classification | IC-F |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Service Life | 55000 h |
| Shape | Round |
| Side Clearance Building (SCB) | 0 mm |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Warranty | 5 Years |
| Wattage | 8W |
| Lumens | 950lm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd