5FT PROFILE 40W MOUNTED BRACKETS INCLUDED
SKU: GCL756/150TC BK
Brand: GLight
Guide and Documents
- 18173437_Datasheet (403.44 KB)
- 18173437_SDOC (121.66 KB)
- 18173437_Installation Instuctions (10.68 MB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | GCL756/150TC BK |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | GLight |
| AC Voltage | 240V |
| Batten Length | 5ft |
| Beam Direction | Ambient |
| Beam Type | Ambient |
| Colour | Black |
| Colour Temperature | Cool White|Natural White|Warm White |
| Colour Temperature (Kelvins) | 3000K|4000K|5700K |
| Countersunk | False |
| Dimmable | Non Dimmable |
| Driver Required | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Fitting Type | Battens |
| Hertz | 50Hz |
| IEC | False |
| Indoor or Outdoor | Indoor |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | AC |
| Input Voltage | 240V |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| Length | 1500mm |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Motor Rated | False |
| Mounting Application | Ceiling |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Neutral Bar Included | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Series | MIT II |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| USB Included | False |
| Voltage | 230-240V AC |
| Wattage | 40W |
| Width | 60mm |
| Lumens | 135lm/W |
| Driver Included | False |
| Parent Product | False |
| Selectable CCT | True |
| Colour Select | False |
| Lamps Included | Yes |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd