LED Spotlight Track Mount 10W 230VAC 1 Circuit 3K Black
SKU: S214B3K
Brand: Halcyon
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | S214 B3K |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Halcyon |
| AC Voltage | 240V |
| Accessory | No |
| Accessory Type | Light |
| Armoured | False |
| Beam Angle | 38° |
| Beam Direction | Adjustable |
| Beam Type | Spot |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour | Black |
| Colour Select | False |
| Colour Temperature | Warm White |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| CRI | 90 |
| Customizable | False |
| Diameter | 60mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Display Screen Available | False |
| Driver | DIMMABLE DRIVER INCORPORATED |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Fitting Type | Track Spot Light |
| Flexible | False |
| Hertz | 50Hz |
| IEC | False |
| Indoor or Outdoor | Indoor |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | AC |
| Input Voltage | 240V AC |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| IP Rating | IP20 |
| IP Rating Info | IP20 |
| Lamps Included | True |
| Length | 23mm |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Material | Aluminium + PC |
| Motor Rated | False |
| Mounting Application | Track |
| Mounting Type | Track Mounted |
| Neutral Bar Included | False |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Rotate Angle | 355° |
| Sensor | False |
| Service Life | 50000 h |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Through Power | False |
| Tilt Angle | 90° |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Voltage | 230-240V AC |
| Warranty | 5 Years |
| Wattage | 10W |
| Width | 19mm |
| Lumens | 670lm |
| Circuit Type | Single |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd