LED FLOOD LIGHT 100W IP65 ASYMMETRIC 5000K NON DIM LIGHT GREY STAINLESS STEEL BRACKET
SKU: GFL700/100 DL
Brand: GLight
Guide and Documents
- 18158038_Datasheet (1.32 MB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | GFL700/100 DL |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | GLight |
| AC Voltage | 240V |
| Beam Direction | Adjustable |
| Beam Type | Flood |
| Colour | Light Grey |
| Colour Temperature | Cool White |
| Colour Temperature (Kelvins) | 5000K |
| Countersunk | False |
| CRI | 70 |
| Cut Out Dimensions | 0 |
| Depth | 61mm |
| Dimmable | Non Dimmable |
| Driver Required | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Feature 1 | Beam angle 55x125° |
| Fitting Type | Floodlights |
| Height | 314mm |
| Hertz | 50Hz |
| IEC | False |
| Indoor or Outdoor | Outdoor |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | AC |
| Input Voltage | 240V |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| IP Rating | IP65 |
| IP Rating Info | IP65 |
| Length | 314mm |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Motor Rated | False |
| Mounting | Bracket |
| Mounting Application | Wall |
| Mounting Type | Surface Mount,Bracket Mount |
| Neutral Bar Included | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Series | Marina |
| Shape | Rectangular |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| USB Included | False |
| Voltage | 230-240V AC |
| Wattage | 100W |
| Width | 269mm |
| Lumens | 14000lm |
| Driver Included | False |
| Parent Product | False |
| Selectable CCT | False |
| Lamps Included | Yes |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd