LED Floodlight 30W 230VAC 3000K Non Dim Black IP65
SKU: EX302BL3
Brand: Halcyon
Guide and Documents
- 18156128_Datasheet (160.47 KB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | EX302 BL3 |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Halcyon |
| AC Voltage | 240V |
| Beam Angle | 100° |
| Beam Direction | Adjustable |
| Beam Type | Flood |
| Colour | Black |
| Colour Temperature | Warm White |
| Colour Temperature (Kelvins) | 3000K |
| Countersunk | False |
| CRI | 80 |
| Depth | 36mm |
| Dimmable | Non Dimmable |
| Driver | INCORPORATED, NON DIMMABLE |
| Driver Required | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Fitting Type | Floodlights |
| Height | 38mm |
| Hertz | 50Hz |
| IEC | False |
| Indoor or Outdoor | Outdoor |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | AC |
| Input Voltage | 240V |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| IP Rating | IP65 |
| IP Rating Info | IP65 |
| Length | 166mm |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Material | Aluminium/Safety Glass |
| Motor Rated | False |
| Mounting | Bracket |
| Mounting Application | Wall |
| Mounting Type | Surface Mount,Bracket Mount |
| Neutral Bar Included | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Series | EX |
| Service Life | 50000 h |
| Shape | Rectangular |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| USB Included | False |
| Voltage | 230-240V AC |
| Warranty | 5 Years |
| Wattage | 30W |
| Width | 160mm |
| Lumens | 2650lm |
| Driver Included | False |
| Parent Product | False |
| Selectable CCT | False |
| Lamps Included | Yes |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd