LED Bulkhead Light 12w IP65 CCT B&W Trims with conduit entry Eyelid
SKU: MBE12
Brand: Cantaok
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | MBE12 |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Cantaok |
| AC Voltage | 240V |
| Beam Angle | 120° |
| Beam Direction | Down |
| Colour | White/Black |
| Colour Temperature | Cool White|Natural White|Warm White |
| Colour Temperature (Kelvins) | 3000K|4000K|6000K |
| Countersunk | False |
| CRI | 97 |
| Depth | 110mm |
| Dimmable | Non Dimmable |
| Driver Required | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Fitting Type | Bulkhead Light |
| Height | 102mm |
| Hertz | 50Hz |
| IEC | False |
| IK Degree of Protection | IK08 |
| Indoor or Outdoor | Outdoor |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | AC |
| Input Voltage | 240V |
| Insulated | Double Insulated |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| IP Rating | IP65 |
| IP Rating Info | IP65 |
| Length | 230mm |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Motor Rated | False |
| Mounting Application | Ceiling,Wall |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Neutral Bar Included | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Shape | Oval |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Unified Glare Rating | <19 |
| USB Included | False |
| Voltage | 230-240V AC |
| Warranty | 5 years |
| Wattage | 12W |
| Width | 230mm |
| Lumens | 1200lm |
| Driver Included | False |
| Parent Product | False |
| Selectable CCT | True |
| Lamps Included | Yes |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd