AC easy home charger 11 kW Att. Cab. 5m
SKU: EVH4S11NC
Brand: Schneider
Guide and Documents
- 18142469_Datasheet (82.50 KB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | EVH4S11NC |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Type | EV Charger |
| Product or Component Type | Charging Station |
| Accessory | No |
| Amps | 16A |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour Select | False |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Depth | 148mm |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Flexible | False |
| Hexagonal Across Flats (mm) | 409 mm |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| IP Rating | IP54 |
| IP Rating Info | IP54 |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Motor Rated | False |
| Mounting | Wall |
| Mounting Mode | Wall-Mounted |
| Neutral Bar Included | False |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Phases | 3 Phase |
| Offer Type | Basic |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Product Certifications | CE|UKCA |
| Product Name | EVlink Home |
| Protection Type | Earth-Leakage Protection |
| Quantity Per Set | Set Of 1 |
| Range or Series | EVlink |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Socket Number | 1 |
| Socket Outlet Type | cable T2 |
| Standards | EN 61851;IEC 61851-1;EN 61000-6-1;EN 61000-6-3 |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Supply Current | 16 A |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Wattage | 11kW |
| Width | 282mm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd