Surface Socket 1 gang. looping terminal
SKU: PDL51SS
Brand: PDL
Guide and Documents
- 18151297_Datasheet (69.25 KB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | PDL51SS |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Type | Socket Outlets |
| Product or Component Type | Surface Mount Socket |
| AC Voltage | 240V |
| Amps | 10A |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour | White |
| Colour Select | False |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Depth | 46mm |
| Device Mounting | Surface Mount |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Fixing Center | 50 mm |
| Flexible | False |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | AC |
| Input Voltage | 240V |
| [In] Rated Current | 10A |
| Installation Direction | Horizontal,Vertical |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Material | PC (polycarbonate) |
| Motor Rated | False |
| Neutral Bar Included | False |
| Number of Gangs | 1 gang |
| Number of Phases | Single Phase |
| Number of Power Socket Outlets | 1 |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Orientation | Horizontal,Vertical |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Quantity Per Set | Set Of 10 |
| Range or Series | 500 General Accessories |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Socket Number | 3 |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Surface Finish | Glossy |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| Type of Packing | carton |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Voltage | 240V-250V AC |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd