USB Type C Fast Charger Module 25W VW
SKU: PDL342USBC-VW
Brand: PDL
Guide and Documents
- 18151349_Datasheet (95.82 KB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | PDL342USBC-VW |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Product or Component Type | Standard Switch Mechs |
| AC Voltage | 240V |
| Amps | 3A |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour | Vivid White |
| Colour Select | False |
| Computer Port | False |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Device Mounting | Flush Mounted |
| Device Presentation | Mechanism |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| Embedding Depth | 55 mm |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Fixing Mode | By Clips |
| Flexible | False |
| Hexagonal Across Flats (mm) | 27 mm |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | AC |
| Input Voltage | 240V |
| [In] Rated Current | 3A |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Mech and Module Type | USB |
| Motor Rated | False |
| Neutral Bar Included | False |
| Number of Power Socket Outlets | 1 |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| Port Configuration | 1 x USB C |
| Power Consumption In W | 25 W |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Product Certifications | RCM |
| Protection Type | Thermal Fuse |
| Range or Series | Iconic |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Socket Outlet Type | Type C |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Surface Finish | Glossy |
| Switch Function | USB Charging |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| USB Included | True |
| Visible Break | False |
| Voltage | 220V-240V AC |
| Width | 56mm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd