Connected Dimmer 240V Zigbee VW
SKU: PDL354PBDMBTZ-VW
Brand: PDL
Guide and Documents
- 18150428_Datasheet (92.77 KB)
Product Specifications
| Manufacturers Part Number | PDL354PBDMBTZ-VW |
| Primary Stock Unit | Each |
| Supplier | Schneider |
| Product or Component Type | Connected Dimmer |
| AC Voltage | 240V |
| Armoured | False |
| Brake Chopper Integrated | False |
| Colour | Vivid White |
| Colour Select | False |
| Computer Port | False |
| Concentrator Compatibility | Wiser hub generation 1 |
| Contact Position Indicator | False |
| Countersunk | False |
| Customizable | False |
| Depth | 56mm |
| Device Application | light control |
| Device Mounting | Flush Mounted |
| Device Presentation | Mechanism |
| Dimmer Control | Push Dimmer |
| Dimmer Type | Universal |
| Display Screen Available | False |
| Driver Required | False |
| Embedding Depth | 70 mm |
| EMC Limit Value (complied) | False |
| Emergency | False |
| Enclosure Accessory | False |
| Fixing Center | 84 mm |
| Fixing Mode | Clip-In |
| Flexible | False |
| Hexagonal Across Flats (mm) | 22 mm |
| IEC | False |
| Infrared | False |
| Input AC/DC | AC |
| Input Voltage | 240V |
| Integrated Motor Overload Protection | False |
| Lamps Included | False |
| LSZH | False |
| Managed | False |
| Mech and Module Type | Dimmer |
| Mobile App name | Wiser By SE |
| Motor Rated | False |
| Mounting Support | Grid |
| Neutral Bar Included | False |
| Number of Ways | 5 Way |
| Operating Element Present | False |
| Optical Interface Present | False |
| PDL Product Brand | PDL |
| Power Over Ethernet (POE) | False |
| Power Select | False |
| Protection Type | Overheating Protection/Short-Circuit Protection/Overcurrent Protection |
| Range or Series | Wiser |
| RCD Included | False |
| Rechargable | False |
| Sensor | False |
| Suitability for Isolation | False |
| Suitable for Mounting on to Standard Rails | False |
| Surface Finish | Glossy |
| Switch Function | Dimming |
| Through Power | False |
| Tiltable | False |
| Torque Control | False |
| Type of Installation | Indoor Installation |
| USB Included | False |
| Visible Break | False |
| Voltage | 220V-240V AC |
| Width | 48mm |
While every effort has been made to ensure the accuracy of the product specifications listed on this page, we hold no responsibility for any errors or omissions.
We highly recommend verifying the details directly with the manufacturer to ensure the most up-to-date and accurate information.
___________________________
CUSTOMER SERVICES
___________________________
POPULAR BRANDS
PDL
ABB
Schneider
Klein Tools
Philips
Allen-Bradley
Simx
Prysmian
Trical
___________________________
POPULAR SUPPLIERS
Schneider
Marley
Vynco
Simx
Philips Lighting
Firstflex
NHP
Computer Dynamics
Hugo Lighting
NSG Trading Ltd